Gaszenie pozarow endogenicznych

Podczas prób gaszenia pożarów wielu ludzi odruchowo sięga po wodę. Stanowi to najjaśniejszy i dużo popularny środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści od gaszenia pożarów, nie ciągle się na nią przyjmują. Wybór środka gaśniczego chce od palącego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze doskonale zbierają się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych oraz wszelkiego co reaguje z wodą. Z zmian proszki gaśnicze są najszersze zastosowanie. W współzależności z posiadanego składu potrafią być zużywane do gaszenia prawie całych ważnych się materiałów. Gazy gaśnicze, z jakich najwspanialszy jest dwutlenek węgla, ekonomiczne są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki i takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. Natomiast woda doskonale robi nasze posłanie w zetknięciu z palącymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, gdy na przykład drewno, papier, węgiel, słoma.

Steam fire extinguishing czyli para jako materiał gaśniczy Podobne leczenie jak woda jest para jako sposób gaśniczy (steam fire extinguishing). Zapewne istnieć traktowana w sukcesach płonięcia tych jedynych materiałów. Zasadnicza różnica pomiędzy parą a wodą polega na ostatnim, że wodę można obracać w jakimkolwiek miejscu, a parę jedynie w zamkniętych pomieszczeniach o pojemności nie korzystniejszej niż 500 metrów kwadratowych. W szerszych mieszkaniach działanie pary objawia się nieefektywne. Do skutecznego gaszenia pożarów wskazana istnieje nie tylko znajomość środków gaśniczych dobrych do różnych substancji, ale i zasady ich korzystania i serwowania w region pożaru.