Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna

Kasę fiskalną musi mieć każdy przedsiębiorca, który decyduje sprzedawać towary bądź usługi na sytuację osób finansowych nie prowadzących kampanii gospodarczej. Nie zamierza przy tym miejsca, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, albo te jest zrezygnowany z takich rozliczeń. Jakie są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede wszystkim sprawdzić, czy musi koniecznie ewidencjonować na kasie sprzedaż, której pracuje. W sukcesie sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem ciekawszym wyjściem prawdopodobnie stanowić prowadzenie zapisów w statystyce sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia od konieczności posiadania kasy fiskalnej zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sytuacji zdjęć z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Myślmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej zalecie, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, także dla kupującego, jak i oferującego, będzie odpowiednio skonfigurowana kasa, lub taka, jaka zajmuje pełny katalog oferowanych produktów lub usług. Dla klienta niewątpliwą przewagą obecnej okoliczności jest fakt, że przyjmie on paragon, jaki będzie był jako ewentualna podstawa zwrotu.

Podstawą tworzenia na kwocie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona polega? Jest więc jedyna i trwała procedura, która składa trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy dostać kasę fiskalną również nie dokonywać fiskalizacji, ale taka kwota fiskalna będzie mogła być zatrudniana do rzeczy tylko w systemie niefiskalnym. Bardzo znaczące jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w sukcesu błędu koniecznym będzie bowiem zakup nowej kasy.

Do podstawowych celów posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować paragon i oddać go klientowi za wszelkim razem, gdy ten stworzy zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy jeszcze dbać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on zostać osiągnięty po 24 miesiącach użytkowania kasy. Pamiętajmy oraz o właściwym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca wprowadza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Ważną rzeczą istnieje i pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.